Al. Wiśniowa 83/6 Wrocław 53-126   +48 608 379 931   +48 600 439 987   +48 696 424 404

Dzieci jako specyficzna grupa pacjentów wymaga szczególnej uwagi i bardzo indywidualnego podejścia lekarza. sposób leczenia dzieci jak również zabiegi którym są poddawane różnią się zasadniczo od tych stosowanych u dorosłych w związku z inną budową uzębienia mlecznego. Próchnica zębów u dzieci może pojawić się już na pierwszych zębach i (jako choroba infekcyjna) przechodzić na kolejne zęby. Wczesne zmiany próchnicowe poddaje się zabiegom impregnacji lub fluoryzacji odpowiednimi do tego preparatami, większe ubytki muszą być klasycznie leczone mechanicznie i wypełniane materiałami zastępczymi, przeznaczonymi dla dzieci

W uzębieniu mieszanym, gdy pojawiają się pierwsze zęby trzonowe stałe (szóstki), w związku z ich budową, wykonuje się zabieg lakowania lub poszerzonego lakowania. Zęby stałe traktowane są tak samo jak u dorosłych ze szczególnym uwzględnieniem okresu kończącego się rozwoju korzeni zębów już widocznych w jamie ustnej (dojrzewaniu). Na każdym etapie rozwoju uzębienia wskazane są zabiegi profilaktyczne.

Lakowanie to zabezpieczenie bruzd pierwszych zębów trzonowych stałych (może być wykonane także na innych zębach trzonowych stałych, gdy zachodzi taka potrzeba) przed próchnicą. Zabieg ważny i cieszący się dużą skutecznością, jeśli jest wykonany dostatecznie wcześnie, gdy nie doszło jeszcze do zakażenia bakteriami próchnicotwótczymi. Poszerzone lakowanie wykonuje się gdy zmianami próchnicowymi objęte są powierzchniowo niewielkie obszary bruzd wyżej wymienionych zębów. Także pozwala zabezpieczyć ząb przed dalszym rozwojem próchnicy.